Sari la conținutul principal
COT-Reports
COT-Reports.com
COT-Reports
Speculatori extrem de sus
Fonduri administrate: partea cea mai de sus din intervalul pe 3 ani
Analiza pozițiilor COT

Raportul COT Zahăr nr. 11: analiza pozițiilor.

raportul COT Disaggregated · Fonduri administrate · rang pe 3 ani · actualizat de obicei vineri, 15:30 ET

Publicat pe · poziții la

Pe Zahăr nr. 11, fondurile administrate au una dintre cele mai mari poziții nete long din ultimii 3 ani: peste 95 % din săptămânile de după noiembrie 2023.

Fonduri administrate: poziția netă long a scăzut cu 10,1 % săptămâna aceasta.

Ultima citirePoziții la 27 oct.
Fonduri administrate · rang pe 3 ani
95/ 1000 pct.față de acum 4 săpt.
Minimul pe 3 aniExtrem de ridicatMaximul pe 3 ani
Poziția netă+19,7 %din Open Interest
Cât de neobișnuitNotabilăNotabilă față de media pe 3 ani
Următoarea actualizare Vin., 6 nov., 15:30 ET
Disaggregated · Doar Contracte FuturesCOT Premium: comută secțiunile de mai jos pe Futures și Opțiuni Combinate.
ICEAgricultură & alimenteDisaggregated · Doar Contracte Futures
Versiunea raportului CFTC
Gratuit · Raport Legacy

Raportul COT Zahăr nr. 11: cele mai recente poziții

27 oct. 2026 · Doar Contracte Futures

Zahăr nr. 11: marii speculatori (Non-comercial) aveau o poziție netă long de 201.596 de contracte în raportul COT din 27 oct. 2026, adică 16,7 % din open interest.

Sentimentul COT · 27 oct. 2026

  • Non-comercialSpeculatoriNET LONG+201.596Bullish
  • ComercialiNET SHORT-253.544
  • Ne-raportabiliNET LONG+51.948Bullish
Zahăr nr. 11: pozițiile din raportul COT Legacy din 27 oct. 2026 (Doar Contracte Futures), în contracte
LongShortPoziții NeteVariație Netă% OI
Non-comercialSpeculatori390.794189.198+201.596-27.220+16,7 %
Comerciali483.563737.107-253.544+33.020-21,0 %
Ne-raportabili98.97347.025+51.948-5.800+4,3 %

Open interest: 1.205.131 de contracte

Ce s-a schimbat

Zahăr nr. 11: ce s-a schimbat în săptămâna încheiată pe 27 oct. 2026

Gratuit · Raport Legacy · 27 oct. 2026 · Doar Contracte Futures

Săptămâna aceasta, poziția netă long a marilor speculatori a scăzut cu 27.220 de contracte (11,9 %): long -31.233, short -4.013. Open interest a scăzut cu 5.508 contracte, până la 1.205.131. Comercialii (hedgerii) erau net short cu 253.544 de contracte, iar ne-raportabilii (traderii mici) net long cu 51.948 de contracte. Hedgerii (producători, procesatori, comercianți) folosesc futures ca să-și protejeze afacerea de mișcările prețului. Poziția lor netă, short sau long, este în mare parte această protecție, nu o părere despre direcția prețului.

Gratuit · Raport Legacy

Ultimele 13 rapoarte săptămânale

Zahăr nr. 11: poziția netă a marilor speculatori (Non-comercial) în ultimele 13 rapoarte săptămânale

Non-comercialSpeculatoriDoar Contracte Futures
Zahăr nr. 11: poziția netă a marilor speculatori (Non-comercial) în ultimele 13 rapoarte săptămânale
DATELONGSHORTCHANGE LONGCHANGE SHORTNET POSITIONSNET CHANGENET % CHANGE% OI LONG% OI SHORTOPEN INTEREST
390,794189,198-31,233-4,013▼201,596-27,220-11.90%
32.43%
15.70%
1,205,131
422,027193,211+3,433+1,591▲228,816+1,842+0.81%
34.86%
15.96%
1,210,639
418,594191,620+12,308+2,609▲226,974+9,699+4.46%
35.50%
16.25%
1,179,144
406,286189,011+45,360-3,473▲217,275+48,833+28.99%
35.06%
16.31%
1,158,944
360,926192,484-2,030-6,068▲168,442+4,038+2.46%
32.84%
17.51%
1,099,176
362,956198,552-14,463+3,648▼164,404-18,111-9.92%
31.62%
17.30%
1,147,767
377,419194,904-16,703-41,032▲182,515+24,329+15.38%
30.95%
15.98%
1,219,523
394,122235,936-2,539-29,200▲158,186+26,661+20.27%
30.87%
18.48%
1,276,579
396,661265,136+31,663+10,272▲131,525+21,391+19.42%
31.10%
20.79%
1,275,546
364,998254,864+39,922+7,740▲110,134+32,182+41.28%
29.17%
20.37%
1,251,139
325,076247,124+7,696-42,869▲77,952+50,565+184.63%
27.67%
21.03%
1,174,925
317,380289,993+39,080-56,775▲27,387+95,855+140.00%
28.46%
26.00%
1,115,157
278,300346,768+10,346-5,815▲-68,468+16,161+19.10%
26.36%
32.84%
1,055,808

Sursa: raportul Commitments of Traders Legacy al CFTC, Doar Contracte Futures. Marii speculatori = Non-comercial, hedgerii = Comerciali, traderii mici = Ne-raportabili. „Cea mai mare de la” se uită înapoi până la 520 de rapoarte săptămânale (aproximativ 10 ani). Raportul Legacy are doar două grupuri de traderi mari, în timp ce raportul Disaggregated împarte aceiași traderi în patru: poziția netă a celor Non-comercial de aici și cea a fondurilor administrate din analiză cuprind traderi diferiți și pot diferi, uneori până la a fi pe părți opuse.

Cum se calculează

Reguli fixe aplicate
raportului săptămânal CFTC.

Propozițiile analizei sunt produse de reguli fixe din cifrele săptămânii: nu sunt scrise de mână și nici de un model de limbaj. Aceleași reguli rulează pe fiecare piață după fiecare publicare CFTC. Scurtele prezentări ale piețelor sunt texte scrise.

Pe baza raportului CFTC Doar Contracte Futures: Disaggregated pentru mărfuri, Traders in Financial Futures (TFF) pentru piețele financiare. Cu COT Premium, secțiunile de mai jos pot fi citite și în varianta Futures și Opțiuni Combinate.

Unde se află poziția netă de azi în intervalul pe 3 ani al grupului: 0 = cea mai joasă valoare din ultimele 156 de săptămâni, 100 = cea mai înaltă. Capetele umbrite: benzile 80/20 și 90/10.

  1. 01Clasează fiecare grupPoziția netă a fiecărui grup, în % din open interest, este clasată față de propriile ultime 156 de săptămâni (0–100).
  2. 02Numește bandaRidicat de la 80, extrem de ridicat de la 90; scăzut până la 20, extrem de scăzut până la 10. O bandă se păstrează până când rangul coboară sub 75 / 85 (sau urcă peste 25 / 15).
  3. 03Verifică părțile opuseCând speculatorii și traderii mici stau la capete opuse ale intervalelor lor, această stare are prioritate.
  4. 04Măsoară săptămânaSchimbarea din această săptămână este comparată cu schimbarea săptămânală obișnuită a pieței (un scor z pe 52 de săptămâni).

Speculatorii sunt long sau short în raportul COT Zahăr nr. 11 acum?

Zahăr nr. 11: marii speculatori (Non-comercial) aveau o poziție netă long de 201.596 de contracte în raportul COT din 27 oct. 2026, adică 16,7 % din open interest. În raportul Disaggregated, fondurile administrate erau net long.

Ce s-a schimbat în raportul COT Zahăr nr. 11 săptămâna aceasta?

Săptămâna aceasta, poziția netă long a marilor speculatori a scăzut cu 27.220 de contracte (11,9 %): long -31.233, short -4.013. Open interest a scăzut cu 5.508 contracte, până la 1.205.131. Comercialii (hedgerii) erau net short cu 253.544 de contracte, iar ne-raportabilii (traderii mici) net long cu 51.948 de contracte. Hedgerii (producători, procesatori, comercianți) folosesc futures ca să-și protejeze afacerea de mișcările prețului. Poziția lor netă, short sau long, este în mare parte această protecție, nu o părere despre direcția prețului.

Unde pot vedea gratuit istoricul COT Zahăr nr. 11?

În tabelul COT Zahăr nr. 11 (raportul Legacy, Doar Contracte Futures) orice vizitator vede ultimele 6 luni (26 de rapoarte săptămânale); cu un cont gratuit, până la 10 ani. Graficul COT Zahăr nr. 11 arată tuturor până la 10 ani de poziții săptămânale, fără cont.

Ce arată analiza pozițiilor din raportul COT Zahăr nr. 11?

Contractele futures Sugar No. 11 (SB) de pe ICE Futures U.S. au 112.000 de livre de zahăr brut din trestie pe contract și sunt reperul mondial pentru zahărul brut. Brazilia este cel mai mare producător și exportator, iar fabricile ei împart trestia între zahăr și etanol. CFTC publică contractul în raportul Disaggregated: Producători/Comercianți (fabrici, rafinării, case de comerț), Dealeri de swap-uri (bănci, produse pe indici) și Fonduri administrate (hedge fund-uri și CTA). Pe Zahăr nr. 11, poziția netă a fondurilor administrate a variat între -24 % și +32 % din open interest, începând din iunie 2006.

Când se publică raportul COT Zahăr nr. 11?

În fiecare Vineri la 15:30, ora coastei de est a SUA, pentru pozițiile de Marțea precedentă. Când o sărbătoare federală americană cade Miercuri, Joi sau Vineri în săptămâna respectivă, publicarea se mută în următoarea zi lucrătoare, de obicei Lunea următoare — o sărbătoare de Luni, cum e Labor Day, nu o întârzie. Această analiză se actualizează după fiecare publicare.

Cine sunt fondurile administrate în raportul COT Zahăr nr. 11?

„Managed Money” în termenii CFTC: consilieri de tranzacționare pe mărfuri, operatori de fonduri comune și fonduri care tranzacționează futures pentru clienți. Această analiză îi numește speculatorii.

Ce sunt lumânările de preț de deasupra graficului?

Bare construite din închiderile de Marți de la datele rapoartelor COT: fiecare bară merge de la închiderea de Marțea precedentă la a ei, plină când s-a închis mai sus și goală când s-a închis mai jos (bare de 4 săptămâni în vederile pe 5 și 10 ani). Au aceeași axă a timpului ca pozițiile de dedesubt.

Cum se calculează intervalul pe 3 ani?

În fiecare săptămână, poziția netă a unui grup în % din open interest este comparată cu propriile ultime 156 de citiri săptămânale: 0 este cea mai joasă dintre aceste săptămâni și 100 cea mai înaltă. Un grup devine ridicat la 80 și extrem de ridicat la 90, scăzut la 20 și extrem de scăzut la 10. Păstrează banda până când rangul coboară sub 75 (ridicat) sau 85 (extrem de ridicat), ori urcă peste 25 și 15 în partea de jos: astfel o piață nu schimbă banda la o mișcare săptămânală mică.

Este un sfat de investiții?

Nu. Este o descriere automată și educativă a datelor publice CFTC și nu spune nimănui ce să facă.

Analiză educativă a datelor publice CFTC — nu este o recomandare de investiții.

Nu este un semnal de tranzacționare, un punct de intrare sau o recomandare.

Informare conform Regulamentului delegat (UE) 2016/958 al Comisiei

Analiză automată și descriptivă a datelor publice CFTC (prețuri: Yahoo Finance) realizată de COT-Reports.com, calculată la 30 oct. 2026, 19:36 UTC din raportul din 27 oct. 2026. Cifrele sunt fapte; cuvintele care le descriu sunt interpretarea noastră. COT-Reports.com vinde abonamente și prezintă oferte ale partenerilor. Nu este o recomandare de investiții. Tiparele din trecut nu prezic prețurile viitoare. Cum se calculează această analiză

Date săptămânale de la CFTC (Doar Contracte Futures). Preț de la Yahoo Finance. Grafice desenate cu TradingView Lightweight Charts™. Copyright (c) 2026 TradingView, Inc.